23.06.2009

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W LUBNIE

Koło Gospodyń Wiejskich w Lubnie, to jedno z najstarszych w regionie. Niedawno obchodziło swoją okrągłą rocznicę. 60 rocznica, to dobra okazja, by podsumować jego historię piórem Jana Byczkiewicza, dyrektora Szkoły Podstawowej w Lubiszynie, a na co dzień pasjonata regionalną historią.

Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Lubnie sięga 1948 roku. Początkowo organizacja występowała pod nazwą „Liga Kobiet”. Założycielką i pierwszą przewodniczącą była Pani Janina Łopatko, która również przewodniczyła organizacji po zmianie nazwy. Głównym celem działalności KGW było propagowanie wiedzy rolniczej, wiedzy dotyczącej prowadzenia gospodarstw domowych, zdobywanie różnego typu umiejętności, które były bardzo przydatne w funkcjonowaniu każdego gospodarstwa wiejskiego. Najwyższe osiągnięcia członkinie Koła miały w hodowli trzody chlewnej oraz drobiu, za co wielokrotnie były nagradzane przez organizacje rolnicze.
Pomimo, iż trudno było godzić obowiązki we własnych gospodarstwach z pracą społeczną w Kole, organizacja stale rozwijała się i pozyskiwała nowe członkinie. Bardzo atrakcyjnie przedstawiała się gama kursów organizowanych przez Koło. Były to kursy gotowania, pieczenia, uprawy warzyw i ich przetwórstwa, szydełkowania, kroju i szycia.
W czasie wakacji członkinie prowadziły zajęcia dla dzieci mieszkańców wsi w ramach tak zwanych „dziecińców”. Przez wiele lat organizowały konkurs na najładniejszy ogródek kwiatowy, co w znacznym stopniu poprawiło estetykę miejscowości.
Środki finansowe na swoją działalność zdobywano głównie poprzez prace zespołowe swoich członkiń. Na otrzymanej w 1967 roku od Kółka Rolniczego w Lubnie 25 arowej działce uprawiały fasolę, a na gruntach Kółka zbierały ziemniaki i buraki. Za uzyskane w ten sposób środki zakupiono zestaw naczyń stołowych, które były wypożyczane na potrzeby organizacji dożynek, wesel i innych uroczystości. Koło Gospodyń Wiejskich aktywnie uczestniczyło w organizacji dożynek parafialnych, gminnych i powiatowych. Przygotowywało wieńce, które wielokrotnie były wyróżniane przez jury dożynkowe. Prezentowało własne programy artystyczne, organizowało spotkania z okazji Dnia Kobiet oraz tzw. „wieczorki”. Organizowano wiele wycieczek krajoznawczo-turystycznych, wyjazdów na imprezy rolnicze do Glisna, Pszczewa, na targi ekologiczne do Gorzowa Wlkp. oraz na różnego rodzaju kursy i szkolenia.
W minionym okresie Koło Gospodyń Wiejskich bardzo aktywnie współpracowało z Wojewódzkim Ośrodkiem Postępu Rolniczego, Wojewódzkim Związkiem Kółek Rolniczych, Ośrodkiem Doskonalenia Rolniczego, Kółkiem Rolniczym w Lubnie, Radą Sołecką, Szkołą Podstawową.
Liczebność Koła osiągnęła najwyższy poziom w latach 70-tych i 80-tych, kiedy to skupiało w swoich szeregach ponad 60 członkiń. W chwili obecnej liczebność Koła oscyluje w granicach 20 kobiet. Aktywna działalność Koła oraz liczne osiągnięcia znalazły uznanie i zostały docenione przez władze zwierzchnie. Członkinie Koła posiadają w swoim dorobku wiele medali, odznaczeń i dyplomów. Przewodnicząca Pani Genowefa Ilmak została odznaczona „Srebrnym Krzyżem Zasługi” oraz medalem „Za zasługi dla województwa gorzowskiego”. Ordery „Serca matkom wsi” posiadają Panie: Maria Sławińska, Janina Bańkowska, Teodozja Sobczak, Felicja Michalska, Genowefa Ilmak, Krystyna Frątczak, Czesława Sobczak i Ewelina Wielkoszyńska. Odznaczeniem „Za zasługi dla kółek rolniczych” nagrodzono Panią Krystynę Sobczak, Zdzisławę Sławińską, Krystynę Frątczak. Pracą Koła Gospodyń Wiejskich w Lubnie w latach 1948 – 2008 kolejno kierowały: Janina Łopatko, Sabina Lewek, Katarzyna Łapucha, Maria Sławińska, Teodozja Sobczak, Genowefa Ilmak, Alicja Lipska.
Wieloletnimi członkiniami Koła w minionych latach, oprócz wyżej wymienionych były: Anna Amanowicz, Janina Bilewicz, Bronisława Budnik, Teresa Bujak, Kazimiera Grzesiak, Bronisława Frątczak, Marcjanna Kowalska, Wanda Kaczorowska, Zofia Kowalczyk, Bożena Kaczmarek, Jadwiga Małecka, Maria Mentel, Gabriela Michalska, Wanda Ochman, Irena Ochman, Leokadia Oleszczuk, Krystyna Ostrowska, Jadwiga Rudowicz, Helena Stanc, Alicja Spiliszewska, Alicja Szulera, Genowefa Wyszowska, Aniela Wośkowiak, Czesława Wróbel, Aurelia Wesołowska.



oprac. Jan Byczkiewicz i Genowefa Ilmak
Tekst był publikowany w "Wieściach Lubiszyńskich"